Možno to poznáš aj ty. Niekedy človek narazí na prekážku, prípadne sa mu nedarí dosiahnuť výsledok a stratí ten „drive“, ktorý mal predtým. Jednoducho sa motivácia vytráca a my zostávame stáť na mieste. Nedokážeme sa posunúť vpred a to, čo robíme, prestáva dávať zmysel.
Ako prelomiť toto obdobie? Ak si práve stratil motiváciu a potrebuješ sa opäť pohnúť z miesta, mám pre teba niekoľko tipov. Práve tieto body považujem za užitočné praktické rady, ako prekonať frustráciu a opäť sa namotivovať.
Bez cieľa to nejde
Je ťažké nájsť motiváciu, pokiaľ nemáš žiadne ciele. Človek musí vedieť, kam smeruje a čo chce v živote dosiahnuť, takže prvým krokom by malo byť stanovenie konkrétnych cieľov. Nestačí si ho iba premietnuť v hlave. Dôležité je, aby si si svoj cieľ zapísal a stanovil mu časové ohraničenie. Snaž sa naplniť SMART vlastnosti cieľa, to znamená, že tvoj cieľ by mal byť:
S – špecifický (snaž sa ho čo najviac konkretizovať)
M – merateľný (napísať 200 stranovú knihu, zarobiť 2000 €)
A – akceptovateľný (dosiahnuteľný)
R – reálny (schudnúť 10 kíl za 2 dni? Buďme realisti)
T – termínovaný (časovo ohraničený).
Takže namiesto toho, aby si si povedal: chcem zarobiť nejaké peniaze, stanov si plnohodnotný SMART cieľ, ktorý môže vyzerať takto: zarobiť 2500 € v priebehu 5 týždňov.
Vidíš ten rozdiel? Kým v prvom prípade si si v hlave iba premietol akési želanie, že chceš získať peniaze, v druhom prípade si si už zadefinoval jasný cieľ, koľko peňazí chceš zarobiť a za akú dobu. Keď máš cieľ, môžeš prejsť k vypracovaniu akčného plánu – konkrétnych krokov, ako cieľ dosiahnuť. Akonáhle si vytýčiš smer a kroky, ako sa k nemu dopracovať, tvoja motivácia začne rásť.
Prehodnoť svoje návyky
Možno si stratil motiváciu iba preto, že ťa v živote brzdia negatívne toxické návyky. Plytváš časom na nepodstatné veci, prestal si čítať knihy, začal si piť alkohol a podobne. Ak sa v tom vidíš, možno je na čase prehodnotiť svoj život, svoje návyky a spraviť zmenu. Čo nefunguje, jednoducho zo života odstráň a vybuduj si nové, produktívne návyky. Namiesto večerného popíjania si skús prečítať nejakú knihu o produktivite, začni sa viac hýbať, vyskúšaj meditáciu.
Možno si hovoríš, ľahko sa to píše, ťažšie je to už s realizáciou. Súhlasím, osvojiť si nový návyk nie je jednoduché, no taktiež to nie je nemožné. Stačí začať v malom: ak chceš začať čítať knihy, prečítaj si každý deň 1-2 strany a postupne to navyšuj. Hlavne začni a buď konzistentní, len tak si z tejto aktivity spravíš užitočný zvyk.
Vyskúšaj RESET
Poznáš tú situáciu, keď ti zamrzne počítač a jediným riešením je jeho reštart? Ak áno, určite vieš, že takýto reset veľakrát pomôže. Podobne je to aj s našou mysľou. Keď už nič nefunguje, pomôže práve reštart mysle.
Ako na to?
Niekedy stačí prechádza v prírode a odpočinok od všetkých rušných elementov. V tejto štúdii fínski vedci zistili, že ľudia z mesta, ktorí sa aspoň 20 minút poprechádzali po mestskom parku alebo v lese, zaznamenali výrazne nižšie hodnoty stresu ako tí, ktorí sa prechádzali v centre mesta. Viaceré experimenty nám poskytli dôkazy, že pobyt v prírode človeka upokojuje a zmierňuje stres. Veď kto by nemal rád to upokojujúce ticho, čerstvý vzduch a zelenú scenériu?
Medzi ďalšie možnosti, ako resetovať myseľ, patrí spánok, cvičenie alebo meditácia. Medzi benefity meditovania patrí nielen zrelaxovanie tela a mysle, ale aj zvýšenie pozornosti či vyššie sebauvedomenie. Kto už aspoň párkrát meditoval, určite to dobre pozná.
Inšpiruj sa
A na záver posledný tip: inšpiruj sa. Ak nevieš, kde hľadať inšpiráciu, neváhaj si pozrieť náš motivačný portál Svet bohatých, kde nájdeš zaujímavé citáty o živote a taktiež viacero príbehov úspešných a bohatých ľudí. Alebo si môžeš prečítať dobrú motivačnú knihu.
Ak si zlomený a nevieš, ako ďalej, možno ťa nakopne práve nejaký výrok alebo príbeh o človeku, ktorý sa z nuly vypracoval na milionára. Napríklad taký miliardár John Paul Dejoria. Tento chlapík bol nielenže bez peňazí, ale úplne bez domova. Nejaký čas prespával v aute, no napriek ťažkým časom si neprestával hľadať prácu. Nakoniec sa dostal do priemyslu vlasovej kozmetiky a spolu s parťákom vymysleli šampón na jedno umytie, ktorý sa stal hitom. Podobné príbehy ti môžu prinavrátiť stratenú motiváciu, pretože sú dôkazom toho, že pokiaľ človek pracuje na svojich cieľoch a nevzdáva to, dokáže uspieť.