Skip to main content
Knihy osobný rozvoj

10 kníh, ktoré mi pomohli v osobnom rozvoji

Do dnešného dňa som prečítal tucet kníh, pretože dobré knihy od kvalitných autorov považujem za základ v sebavzdelávaní. Priznám sa, že posledné roky som už vôbec nevolil nejaký román alebo detektívku, ale prioritné pre mňa boli odborné knihy o predaji, marketingu, online podnikaní, investovaní, tradingu, NLP a podobne. Čiže knihy s užitočnými informáciami a návodmi, ktoré ma naučili niečo nové a posunuli opäť o kúsok ďalej.

Joanne Harriss raz povedala, „že niektoré knihy si človek iba prečíta, niektoré si užije. Avšak sú tu aj knihy, ktoré človeka doslova pohltia“.

A presne o knihách, ktoré vás doslova „pohltia“, sa chcem s vami podeliť v tomto článku. Sú to knižky, ktoré mi v priebehu rokov pomohli osobnostne rásť a s čistým svedomím ich môžem odporučiť aj ostatným. Mnohé z nich sú také tie „klasiky“, ktoré sú povinným čítaním pre každého, kto na sebe začína pracovať, či už z pohľadu sebadisciplíny, myslenia alebo budovania vzťahov s inými ľuďmi.

Pokiaľ vieš o ďalších skvelých knihách, budem rád, ak sa o ne podelíš nižšie v komentároch. Takže tu je vybraná desiatka:

Brian Tracy – Žiadne výhovorky

Táto kniha sa ku mne dostala v začiatkoch môjho podnikania a musím priznať, že ma priučila k veľmi podstatnej veci – sebadisciplíne. Človek si vďaka nej uvedomí, že je iba na ňom, akým smerom sa bude uberať jeho život. Netreba za tým hľadať žiadne „nadprirodzené sily“, nie je to o šťastí, osude či talente. Je to o nás a o tom, ako dokážeme ovládať samých seba.

Ľudia sa radi vyhovárajú a ja som nebol výnimkou. Až dokým som nenatrafil na túto knihu. Takže pokiaľ máš problém s disciplínou, táto kniha by mala byť prvou voľbou, pretože sebaovládanie je kľúčom k úspechu v každej oblasti života, či už hovoríme o kariére, zdraví alebo vzťahoch.

Knihu nájdeš tu

Anthony Robbins – Nekonečná vnútorná sila

Kto sa už stretol s menom Anthony Robbins, tak pravdepodobne vie, že ide o svetového lídra v neurolingvistickom programovaní (NLP). Za osobného kouča si ho zvolilo množstvo svetových celebrít, vrátane bývalého prezidenta USA Billa Clintona.

Jeho knihu Nekonečná vnútorná sila treba čítať pomaly a priúčať sa všetkým tým technikám NLP, ktoré Robbins v knihe opisuje. Ide o metódy, vďaka ktorým preprogramuješ svoju myseľ na dosahovanie cieľov. Určite to nie je kniha s omáčkami, že musíš na niečo myslieť a ono sa to čoskoro splní. Nekonečná vnútorná sila je skôr praktickým návodom s konkrétnymi technikami a cvičeniami NLP. Jej pokračovaním je druhá Anthonyho kniha s názvom Prebuďte svoju vnútornú silu, ktorá taktiež stojí za prečítanie.

Knihu nájdeš tu

Seth Godin – Fialová krava

Jedna z prvých kníh o marketingu, ktorú som prečítal, no musím povedať, že asi aj najlepšia. Netočí sa zbytočne okolo „kecov“ a ide priamo k veci. Naučí ťa na marketing nazerať úplne inak, než si ho doteraz vnímal (žiadne zastarané 4P, ktoré nás učili v škole).

Prečo fialová krava? Fialovú kravu zrejme nikto neprehliadne, však? Je dosť pravdepodobné, že ak by si ju videl, ako sa pasie niekde pri ceste, okamžite by si zastavil a išiel sa s ňou odfotiť. Godin tvrdí, že aj firmy by sa mali stať takýmito fialovými kravami, ktoré sa líšia od stáda. Páči sa mi, že v tejto útlej knižke je hneď niekoľko praktických príkladov/ukážok, ako sa firma dokázala odčleniť od „stáda“ a stala sa fialovou kravou, ktorá priťahovala zákazníkov. Veľa zaujímavých článkov o marketingu nájdeš aj na autorovom blogu.

Knihu nájdeš tu

Gary Vaynerchuk – Roztoč to

Ver mi, že túto 120-stranovú knihu budeš priam hltať. Teda pokiaľ chceš premeniť niečo, čo máš rád, na fungujúci online biznis. Gary ti ukáže, ako svoju záľubu premeniť na viditeľnú značku a následne na nej zarábať. Je to výživná kniha plná rád, ktorá ťa veľmi rýchlo vtiahne do internetového sveta. Treba však rátať s tým, že táto kniha bola napísaná už v roku 2008, takže nečakaj, že tu budú tie najnovšie trendy z online sveta (je to predsa už len 10 rokov). To ale vôbec nevadí – ak chceš budovať brand, tvoriť kvalitný obsah a následne na tom zarábať, Roztoč to! je správna voľba.

Napoleon Hill – Mysli a zbohatni

Kniha číslo 1 medzi všetkými knihami o úspechu a osobnostnom rozvoji. Prvá verzia bola vydaná už v roku 1937, takže ide o 81-ročnú klasiku, ktorá dodnes nenašla premožiteľa. Niet sa čomu diviť, táto publikácia vznikala vyše 20 rokov, počas ktorých sa Hill zhováral s najmocnejšími mužmi svojej doby. Teraz si predstav, že by si mal možnosť pozhovárať sa s T. Edisonom, H. Fordom či J.D. Rockeffelerom a vyspovedať ich, ako sa dostali tam, kde sa dostali? Presne toto za teba spravil N. Hill.

Vďaka analýze najmocnejších ľudí svojej doby prišiel na to, ako nastaviť svoju myseľ na úspech a dosiahnuť v živote čokoľvek, čo si zaumieniš. Musíš hlavne tomu veriť, silno po tom túžiť a čo je najdôležitejšie, aj niečo pre to spraviť (iba myslením sa bohatým nestaneš). Sám som túto knihu prečítal už 3-krát a rád si ju prečítam opäť. Vždy v nej totiž nájdem niečo, čo mi otvorí oči.

Knihu nájdeš tu

Robert Kiyosaki – Bohatý otec, Chudobný otec

Kiyosaki je učiteľom finančnej gramotnosti, takže pokiaľ sa finančne trápiš a chceš to zmeniť, túto knihu si musíš prečítať. Na príklade vzdelaného, no chudobného otca a bohatého otca, ktorý nemal ani strednú školu (otec jeho najlepšieho priateľa), Kiyosaki vysvetľuje, ako fungujú peniaze a ako zabezpečiť, aby peniaze pracovali za nás a nie my pre peniaze.

Vďaka tejto knihe pochopíš, ako myslia bohatí a ako drvivá väčšina ľudí, ktorá sa topí v dlhoch a žije od výplaty k výplate. Samozrejme nečakaj, že po prečítaní knižky hneď zbohatneš. No pokiaľ sa naučíš systém, pochopíš základné finančné zákony a zmeníš finančné myslenie, tvoja cesta k úspechu a peniazom bude oveľa jednoduchšia.

Knihu nájdeš tu

George S. Clason – Najbohatší muž v Babylone

Ďalšia prospešná kniha písaná s jednoduchosťou, ktorá ťa naučí, ako správne narábať s peniazmi. Pri jej čítaní má človek chuť vziať pero a všetky tie dôležité myšlienky si dvakrát podčiarknuť (určite tak odporúčam spraviť – keď sa ku knihe vrátiš, to najdôležitejšie ti hneď padne do oka).

Počas čítania knihy sa nebudeš nudiť, pretože autor ti základy finančnej gramotnosti vysvetlí formou príbehov zo starého Babylonu (hlavným hrdinom je Arkád – najbohatší muž Babylonu).  Ozrejmíš si tak všetky finančné pravidlá, ktoré už v starovekom Babylone používali obchodníci a remeselníci a ktoré platia aj dodnes.

Knihu nájdeš tu

Dale Carnegie –  Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Ak si myslíš, že tou najcennejšou zručnosťou je ovládať cudzí jazyk, vedieť pracovať s peniazmi alebo vedieť predávať, tak na to rýchlo zabudni. Najväčším úspechom je totiž vedieť vychádzať s ľuďmi. A práve o tom je kniha od Carnegieho. Vďaka nej pochopíš, ako dôležité je v živote vedieť zaobchádzať s ľuďmi a budovať si s nimi dobré vzťahy. Mňa napríklad naučila, ako sa vyhýbať konfliktom, ako ostatných presvedčiť na spoluprácu alebo ako na druhých spraviť dojem a zapáčiť sa im.

Knihu nájdeš tu

Richard Branson – Robte to ako Virgin

Kniha od podnikateľa, miliardára a dobrodruha Richarda Bransona, ktorého sledujem od samého začiatku, ako som začal podnikať. Páči sa mi jeho kreatívny prístup k podnikaniu a obdivujem ho, že dokázal založiť cez 500 firiem úplne od nuly. Pokiaľ chceš vedieť, aké prístupy Branson využíva vo svojich biznisoch, siahni po „Robte to ako Virgin“. Na vlastných skúsenostiach a cez ukážky z praxe vysvetľuje, ako budovať neodolateľnú značku, či ako sa stať lídrom, ktorého budú ostatní nasledovať.

Randy Gage – Riziko je nová istota

A na záver kniha od môjho obľúbeného autora Randyho Gagea, ktorý je označovaný aj ako „učiteľ milionárov“. Táto knižka vás jednoducho prinúti myslieť proti prúdu. Ako Randy píše, kým kedysi bolo istotou získať vysokoškolský titul a usadiť sa v korporácii s veľkým menom, dnes to môže byť tou najriskantnejšou voľbou.

Randy je „ostrý“ chlapík a veci pomenúva pravým menom: ekonomika nefunguje, tradičné marketingové modely sú rozbité, vzdelávací systém zlyháva. Svet sa mení a len tí, ktorí myslia nekonvenčne, dokážu využiť príležitosti.

Takže toľko k zoznamu kníh, ktoré mi pomohli v osobnom rozvoji. Verím, že si v tomto prehľade našiel inšpiráciu a už premýšľaš, ktorú knihu začneš čítať ako prvú. Samozrejme, ak vieš o ďalších knihách, podeľ sa s nimi v komentároch nižšie.

A na záver ešte jeden výrok: „Knihy sú okuliare, cez ktoré sa pozeráme na svet.“ Ludwig Feuerbach

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi
Dušan Hruška

Dušan Hruška

Online podnikateľ, trader, bloger. Cez svoje články rád inšpirujem ostatných, baví ma cestovanie, písanie a finančné trhy.