Skip to main content

Život tradera: Ako vyzerá môj deň?

S obchodovaním na burze som začal v roku 2010, takže je to už viac ako 9 rokov, čo pravidelne sledujem finančné trhy, nasávam informácie z tejto oblasti, stretávam sa s inými tradermi a naberám ďalšie a ďalšie skúsenosti.

V tomto článku sa chcem s vami podeliť o tom, ako vyzerá môj deň – deň tradera, ktorý svoj deň začína a končí burzou.

Vstávam o 6:30, prípadne 7:00, aby som bol včas pripravený na londýnsku seansu, ktorá sa začína o 9:00. Keďže obchodujem aj menové páry GBP/USD a EUR/USD, londýnska seansa je pre mňa dôležitá a nesmiem ju vynechať.

Obchodujem z domu a určitú časť dňa z kancelárie, takže nevyužívam kaviarne. Primárny je pre mňa smartfón s obchodnou platformou Metatrader, aby som aj v „teréne“ mohol sledovať burzu a v prípade neočakávaných udalostí vedel včas zareagovať.

Stačí internet v mobile, aplikácia Metatrader, a obchodovať sa dá aj z takéhoto prostredia

Ráno venujem PRÍPRAVE.

Pozriem si všetky trhové komentáre a zhrnutia, aby mi neušla dôležitá správa. Napríklad sa mohlo niečo stať v noci, čo môže určiť vývoj v daný deň a ja sa na to musím pripraviť. Taktiež zhodnotím fundamenty z predošlého dňa a všímam si, ako na ne trhy zareagovali.

V tomto čase otváram aj ekonomický kalendár a zisťujem, ktoré fundamenty ma čakajú v rámci dňa. Pokiaľ mám pozície na EUR/USD, zaujímajú ma fundamenty z eurozóny a taktiež správy z USA. Pokiaľ je v daný deň zverejnený inflačný report, prípadne dôležité zasadnutie centrálnych bánk, snažím sa neriskovať a veľkosť pozícii obmedziť na minimum, prípadne ich doobchodovať.

Idem ďalej – do grafu si zakresľujem dôležité úrovne a zóny (supporty, rezistencie, pivoty, fibonaciho úrovne..), ktoré mám počas dňa neustále na očiach. Je to obrovská pomôcka, pretože pokiaľ pozícia ide proti mne napr. 20 pipov, tieto úrovne cenu väčšinou otočia a ja viem reagovať.

Po príprave nastáva obchodovanie. Pokiaľ nastane signál podľa môjho obchodného systému, vstupujem do pozície. Obchodovanie musí byť veľakrát „nudné“ a nesmú tam byť emócie. Nesmie to byť niečo ako “kurňa, otvoril som veľa a ťahá ma..Otočí sa to? Čo teraz? Vymaže ma!!”

Toto je presná ukážka toho, ako by to nemalo byť.

Pokiaľ má obchodník jasne zadefinovanú obchodnú stratégiu (môže obchodovať S/R úrovne, formácie, používať indikátory atď..), money manažment (RRR, max. strata na obchod), a čo je dôležité, má disciplínu a drží sa tohto stanovéného plánu, potom je vplyv emócií minimálny.

V závere dňa prichádza zhrnutie – každý obchod spätne analyzujem, čo som spravil dobre a čo funguje, a naopak, na čo si v budúcnosti dávať pozor. Každý obchod, áno, úplne každý je tým najlepším zdrojom učenia sa.

Obchodujem už 9 rokov no každý deň sa naučím niečo nové. Nikto učený z neba nespadol.

Keď analyzujem neúspešný trade, možno zistím, že som porušil vopred určené pravidlá stratégie a preto došlo k strate. Možno som nevystúpil z obchodu vtedy, keď som mal, prípadne som porušil nastavený money manažment a strata sa prehĺbila.

Takže asi toľko k tomu, ako vyzerá môj deň, deň tradera. Ak aktívne obchoduješ, možno si sa v tomto zhrnutí našiel, prípadne by si niečo ešte pridal. Ak áno, budem rád, ak napíšeš do komentu.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi
Dušan Hruška

Dušan Hruška

Online podnikateľ, trader, bloger. Cez svoje články rád inšpirujem ostatných, baví ma cestovanie, písanie a finančné trhy.